Az elmúlt években a 3D-nyomtatás bebizonyította, hogy sokkal innovatívabb terület, mint azt korábban bárki képzelte volna. A vásárlók érdeklődése komolyan nőtt, rengeteg startup és nagyobb vállalat kezdett új és izgalmas 3D-nyomtatási megoldások fejlesztésébe. Az egyik legnagyobb kihívással azok szembesülhettek, akik a 3D-nyomtatott otthonok témájával kezdtek foglalkozni.
Egy egész épület kinyomtatása elsősorban annak méretei miatt problémás, hiszen óriási nyomtató kell hozzá. Persze a koncepción már hosszú évek óta dolgoznak a szakemberek, két amerikai dizájner azonban most elő is állt egy egyszerű megoldással: egyszerűen részenként?
Zachary Schoch és tervezőtársa, Eugene Lee elképzelése elsőre talán gyerekesnek hathat, az eredmények azonban magukért beszélnek: a tervezőpáros ugyanis már elő is állította első ABS-ből (akrilnitril-butadién-sztirolból) készült, több mint három méter magas, panelekből készített prototípusát, melyből később egyszerűen összeállítható épületek születhetnek.
Persze ezek azért nagyobb panelek annál, semmint hogy egy egyszerű asztali nyomtatóval elő lehessen állítani őket. Amint azt Zachary blogján olvashatjuk, az Euclid 3D-nyomtatót használta a projekthez, amely több mint egy köbméteres nyomtatótérrel bír. Prototípusához három panelt nyomtatott ki, amelyeket a 3D PrinterWorld 2015 expón állított ki Kaliforniában. Elmondása szerint elkészítésük mindössze 18 órát vett igénybe nagy erősségű ABS töltőanyagot használva.
Ahogy az a képeken is látható, az építmény moduljai könnyedén összeilleszthetőek és szállíthatóak. “Befért egyetlen kocsiba, és nagyjából tíz percig tartott összeállítani, beleszámolva a kipakolást” – írja blogján a tervező. A prototípus három elemének összeillesztése kevesebb mint egy percig tartott – elképzelhetjük hát, milyen egyszerű volna egy házat felhúzni ilyen elemekből. Alapanyaguknak köszönhetően az elemek kézzel is összeállíthatóak, a tervező szerint még a nagyobb panelekhez is csak minimális gépi erőre volna szükség. Mindez pedig lehetővé tenné, hogy nagyobb teljesítményű nyomtatóüzemeket hozzanak létre a panelek legyártása céljából, mivel a szállítás költsége minimális volna.
Zachary szeirnt nem csak a ház szerkezetének lehetnek paneljei kiváló alapjai, de lehetőséget adnak a könnyű bővítésre is. A padlót, tetőt és falakat alkotó elemek között ugyanis nincsen nagyobb különbség, egyszerűen akár fel is cserélhetőek. Mivel az elemek üregesek, a szükséges elektronika, csövek, szellőzők könnyedén elhelyezhetőek bennük.
Mindemellett az elemek úgy illeszkednek, hogy biztosítják az építmény vízállóságát, az építmény elkészülte után pedig könnyedén kiegészíthető szigetelőanyagokkal. Röviden összefoglalva: ez a prototípus az olcsó, könnyen szállítható és összeállítható jövőbeni otthonok kulcsa lehet. Te el tudnád képzelni, hogy egy ilyenben élj?
(Forrás: 3ders.org)